Шпінель

Шпінель - камінь із групи напівдорогоцінних самоцвітів з гарним блиском та широкою палітрою відтінків. У деяких випадках при якісному ограновуванні його вартість можна порівняти з рубінами та сапфірами. Натуральний шпинель досить рідкісний, тому що його природних родовищ у світі лише кілька, тому ювеліри намагаються придумати для нього найцікавіші прикраси.

Опис

Відрізнити шпинель від іншого каміння можна за сильним скляним блиском і високою дисперсією, яка проявляється в огранених самоцвітах світлого забарвлення. Саме неперевершений блиск і дав назву каменю, адже spinos перекладається з грецької як іскра.

Варто знати! Сяйво каменю в поєднанні з яскравим насиченим забарвленням призвело до того, що купити шпинель пропонують за вартістю дорогого дорогоцінного каміння, а іноді й дорожче.

В ограновуванні шпинелі ювеліри використовують такі форми:

  • кушон;
  • радіант;
  • груша;
  • овал.

Великі камені шпинель гране у формі кола, маркіза, трильйона і серця. Підібрати кілька великих каменів для створення гарнітура прикрас через їхню рідкість буває досить складно. Купити шпинель в Україні рідкісних та цінних червоних, рожевих, пурпурових та синіх відтінків вагою понад 2 карати, як правило можна тільки в єдиному екземплярі.

Варто знати! Щоб зібрати пару каменів часто піддають переогранці для приведення їх у відповідність за кольором та чистотою, але в такому випадку ціна самоцвітів зростає в рази.

Кольори та різновиди

Шпінель буває різних відтінків, але найбільш цінними вважаються камені червоної групи, хоча можна знайти цікаві екземпляри зеленого та темного, що переходить у чорний кольори. Оксиди шпинелі в природі мають правильну форму і можуть бути як прозорими, так і каламутними, що не просвічуються.

Розрізняють кілька типів шпинелі:

  1. Шляхетна (сапфірова, рубінова, східний аметист, блакитна та зелена шпінелі, рубін-бале).
  2. Звичайна (камені чорного та непрозорого темно-зеленого відтінків).
  3. Хромова (чорна шпинель).
  4. Цинкова (гіаніт).

Найдешевшими вважаються камені сіро-блакитного кольору, ціна яких не перевищує 30 доларів за карат. Прозорі шпинелі яскравих та насичених кольорів коштують від 300 до 600 доларів за карат.

Враховуючи, що вартість та попит на натуральну шпинель зростає постійно, у каміння висока інвестиційна цінність, проте важливо оцінювати самоцвіти у досвідченого геммолога, щоб не купити шпинель, вирощену штучним шляхом.