Кіаніт

Кіаніт – камінь гарних яскравих забарвлень, який відносять до групи напівдорогоцінних мінералів. Якісний кіаніт нерідко можна сплутати з натуральним сапфіром, проте при розгляді під багаторазовим збільшенням усередині кристала виявляються специфічні для каменю смуги.

Опис

Свою назву кіаніт отримав від давньогрецької назви синього кольору. Часто мінерал називають дистеном, що з грецької перекладається як сила.

Варто знати! Довгий час на теренах СНД кіаніти називали Баусами, на честь індійського торговця, який постачав місцевим ювелірам це каміння.

Найчастіше кіаніти мають неоднорідне забарвлення, яке залежить від наявності в ньому специфічних домішок та інтенсивності світла, під яким розглядають кристал.

У природі зустрічаються як ювелірні камені високого ступеня прозорості, так і непрозорі виробні камені представлені гамою синьо-фіолетовий, зелених, сіро-чорних та жовтих відтінків.

Природний кіаніт утворюється у глиняних породах за високих температур. Найбільші кіаніти добувають у Бразилії, але це переважно виробне каміння. Родовища блакитних кристалів ювелірної якості розробляються в Європі, а в Кенії видобувають рідкісні, зелені самоцвіти.

Прозорі ювелірні кристали у промислових масштабах видобувають старателі в Індії, Австралії та США.

Найчастіше кіаніт обмежують до форми кабошона, в якій найкраще проявляється олександритовий ефект кристала (здатність змінювати відтінок залежно від кута огляду та освітлення). Камені підходять для виготовлення намиста, браслетів, каблучок, сережок та кулонів.

Кольори та різновиди

Незважаючи на рідкість якісного і чистого каміння на кіаніт ціна досить доступна, оскільки вони практично не мають попиту.

Найбільш цінними вважаються кіаніти з плеорхізмом, які змінюють свій колір від синього до зелено-фіолетового.

Найчастіше зустрічаються сині кристали. Кіаніт купити часто радять як заміну дорогим синім сапфірам.

Колірна гамма мінералів досить велика, в природі зустрічаються камені:

  • сині;
  • зелені;
  • жовті;
  • фіолетові;
  • безбарвні;
  • чорні;
  • з ефектом котячого ока.

Цікаві властивості

Народні цілителі стверджують, що носіння кіаніту сприяє лікуванню захворювань органів малого тазу у жінок, а юним дівчатам камінь надає скромності та цнотливості, необхідних для пошуку порядного партнера.
Відомі також заспокійливі властивості каменю. Вважається, що прикраса з кіанітом допомагає у навчанні та сприяє концентрації уваги.
Астрологи рекомендують кіаніт купити і використовувати як талісман представникам знаків зодіаку з вибуховим характером: Стрільцям, Левам, Близнюкам, Ракам, Водоліям.